Onanizm dziecięcy – problem czy etap rozwojowy?

Z GABINETU SPECJALISTY

Masturbacja dziecięca lub też onanizm dziecięcy występują często u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnym szkolnym. Następuje wówczas stymulowanie własnego ciała, głównie obszarów erogennych. Strefami erogennymi nazywamy obszary na naszym ciele, które są silnie unerwione, a przez to bardzo wrażliwe na dotyk. Miejsca erogenne znajdują się tam, gdzie skóra jest bardzo cienka lub gdzie występuje jedynie błona śluzowa. Stymulacja stref erogennych wywołuje pobudzenie seksualne. Rodzice często wyrażają zaniepokojenie takimi zachowaniami. Co robić?

Wrażliwe miejsca na ciele mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Punkty erogenne znajdują się nie tylko na narządach płciowych, ale również w innych miejscach w obrębie naszego ciała. U kobiet stanowią około 15% powierzchni ciała, a u mężczyzn – 3%. Pierwsze oznaki onanizmu dziecięcego możemy zaobserwować już w okresie niemowlęcym i dotyczy on głównie płci żeńskiej. Onanizm dziecięcy związany jest z naturalną tendencją dzieci do powtarzania czynności sprawiających im przyjemność, nie ma kontekstu seksualnego. Nieocenioną wartością diagnostyczną onanizmu niemowlęcego jest możliwość obserwacji dziecka przez lekarza w trakcie epizodu bądź nagranie wideo dostarczone przez rodziców bądź opiekunów dziecka. Onanizujące się niemowlęta najczęściej podejrzewane są o padaczkę, nawracające bóle brzucha, kolki, proksymalne dyskinezy i dystonie. Bardzo często onanizm dziecięcy u niemowląt jest mylony wśród specjalistów z padaczką, ponieważ pojawiają się takie objawy, jak:

 • zaciskanie dłoni,
 • nieregularny oddech,
 • rozdrażnienie, 
 • wyczerpanie po zakończeniu czynności.
   

U niemowląt leżących onanizm przypomina napady zgięciowe. Dłonie niemowlęcia są zwykle zaciśnięte w pięści, zaś kończyny dolne mocno przywiedzione i zgięte w stawach biodrowych, krzyżują się. Kiedy dziecko jest już w stanie siedzieć, wykorzystuje do masturbacji podłogę lub krzesło, ocierając się o nie lub wykonując rytmicznie niewielkie ruchy unoszenia i opuszczania miednicy. Dla wzmocnienia doznań dziecko może siadać na zabawkach. Gdy zaczyna chodzić, większą rolę zaczyna odgrywać ręczna stymulacja narządów płciowych. Diagnostykę w kierunku padaczki należy zawsze przeprowadzić w sytuacji, gdy epizody zdarzają się w trakcie snu, dochodzi u dziecka do utraty świadomości lub sinienia, dziecko nie rozwija się prawidłowo.

Masturbację w wieku dziecięcym możemy podzielić na:

 • rozwojową,
 • eksperymentalną, 
 • instrumentalną.

  Masturbacja rozwojowa najczęściej nie budzi niepokoju, wynika ona z ciekawości, odkrywania swojego ciała, dotykania swojego ciała – dziecko odkrywa, że dotykanie swojego ciała, a w szczególności w strefach erogennych, dostarcza przyjemności. Stanowi najczęstszy rodzaj masturbacji, staje się przyczyną porad oraz konsultacji indywidualnych. 

  Tabela 1. Różnicowanie onanizmu dziecięcego z padaczką

    Napady padaczkowe Onanizm dziecięcy
  Wiek występowania Różny Zwykle między 3 m.ż. a 3 r.ż.
  Płeć Równa częstość u dziewczynek i u chłopców Głównie u dziewczynek
  Obecność zaburzeń świadomości Zazwyczaj tak Nie
  Objawy wegetatywne: 
  zaczerwienienie się, pocenie się
  Zazwyczaj nie Tak
  Występowanie sinicy Możliwe Nie
  Niechęć dziecka do przerwania 
  czynności
  Dziecko jest zwykle nieprzytomnie i zazwyczaj nie reaguje na głos opiekunów Tak – dziecko jest rozdrażnione, sprzeciwia się
  Występowanie epizodów podczas snu Często Nie
  Prowadzi do opóźnienia rozwoju umysłowego Zazwyczaj tak Nie

  Masturbacja eksperymentalna dotyczy bardzo często dzieci pobudzonych, które potrzebują dużej liczby wrażeń i mocnych doznań. Taki rodzaj masturbacji może być groźny dla dziecka, dlatego że bardzo często związana jest ona z eksperymentowaniem z użyciem różnego rodzaju przedmiotów. Ten rodzaj stymulacji wymagaj natychmiastowej konsultacji z psychologiem, lekarzem. W tym wypadku również z dzieckiem należy jak najszybciej pracować terapeutycznie pod okiem psychologa, ponieważ może dojść do uszkodzenia ciała. 

  Masturbacja i...

  Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

  Przypisy

   POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI