Ćwiczenia na drabince – inspiracje terapeuty

WARSZTAT TERAPEUTY

Układ przedsionkowy to jeden z najważniejszych układów wpływających na funkcjonowanie człowieka. Jego stymulacja jest niezbędna zwłaszcza w sytuacji, kiedy dziecko ma trudności z akceptowaniem różnych rodzajów ruchu. Tego typu aktywności wpływają pozytywnie na wzmocnienie napięcia mięśniowego, poprawiają koordynację, panowanie nad ciałem oraz planowanie ruchu. Konieczne jest więc uwzględnianie tego typu ćwiczeń w trakcie prowadzonej z dzieckiem terapii. Trzeba mieć świadomość, że sala terapeutyczna powinna być wyposażona w takie sprzęty, jak drabinka, drążek czy ławeczka gimnastyczna. Pozwoli to na urozmaicenie prowadzonych zajęć i da dziecku szansę na budowanie nowych doświadczeń przedsionkowych.

Drabinka jest bardzo stabilną i pewną konstrukcją, którą mocuje się do ściany. Zajmuje w związku z tym niewiele miejsca i umożliwia przygotowanie różnorodnych ćwiczeń, nawet bardziej rozbudowanych. Ćwiczenia z wykorzystaniem drabinki wpływają na wzmocnienie wszystkich mięśni, poprawiają również wydolność organizmu i jego wytrzymałość. Długofalowe skutki stosowania tego typu treningu to między innymi zwiększenie elastyczności stawów, zapobieganie bólom pleców czy wyregulowanie pracy układu krwionośnego. Ćwiczenia te są także idealną rozgrzewką przed innymi aktywnościami. Poniżej przedstawiono ćwiczenia do wykorzystania w pracy z dzieckiem wraz z opisem oraz wyjaśnieniem, jaki jest ich główny cel. 

Ćwiczenia z wykorzystaniem drabinki

1. Zwis tyłem na drabince
Opis ćwiczenia: Dziecko wspina się na drabinkę, odwraca się tyłem do szczebelków i chwyta szczebelek, który jest powyżej jego głowy. Następnie opuszcza stopy i pozostaje w tej pozycji przez wyznaczony czas. Można umówić się z dzieckiem, jak długo ma ono wytrzymać, ale można również ustawić stoper lub klepsydrę.
Cel ćwiczenia: Doskonalenie napięcia mięśniowego w obrębie obręczy barkowej oraz mięśni brzucha, poprawa chwytu; doskonalenie umiejętności panowania nad ciałem.
Modyfikacja ćwiczenia: Oprócz zwisu tyłem, można również wykonać zwis przodem. Dodatkowo w każdej z wykonywanych prób można wprowadzić pracę nóg. Przy zwisie tyłem dziecko może zacząć uginać i prostować nogi. Przy zwisie przodem można ugiąć nogi i próbować utrzymać je w tej pozycji. 

2. Wspinanie
Opis ćwiczenia: Jednym z podstawowych ćwiczeń, które wykonuje się na drabince, jest wspinanie. Dzięki tej aktywności możliwe staje się sprawdzenie sposobu wchodzenia i schodzenia dziecka (powinno być naprzemienne, często jednak zdarza się krokiem dostawnym). Dobrze jest powtórzyć to ćwiczenie kilka razy. 
Cel ćwiczenia: Poprawia koordynację, planowanie ruchu, panowanie nad ciałem, doskonali umiejętność wykonywania ruchów naprzemiennych, usprawnia koncentrację na zadaniu. 
Modyfikacja ćwiczenia: Dziecko w czasie wspinania może przypinać na samej górze klamerki. Próba wówczas prezentuje się w następujący sposób: dziecko podnosi z podłogi klamerki, następnie wspina się i przypina je na lince zawieszonej na samej górze. Następnie schodzi. Zabawę powtarza się do momentu, aż na górze znajdą się wszystkie klamerki. 

3. Podskoki
Opis ćwiczenia: Dziecko staje przodem do drabinki. Następnie chwyta za szczebelek powyżej jego głowy i wykonuje podskoki w taki sposób, aby raz prawa, a raz lewa stopa dotykała najniższego szczebelka. 
Cel ćwiczenia: Doskonalenie koordynacji, wzmacnianie napięcia mięśniowego, doskonalenie mechanizmów równoważnych, usprawnianie precyzji, poprawa panowania nad swoim ciałem.
Modyfikacja ćwiczenia: Ćwiczenie to można utrudnić poprzez wykonywanie podskoków na szczebelki umieszczone nieco wyżej. 

4. Przysiady
Opis ćwiczenia: Dziecko chwyta za szczebelki dwiema rękami. Następnie ugina kolana i schodzi do przysiadu. Powtarza dane ćwiczenie kilka razy. 
Cel ćwiczenia: Doskonalenie napięcia mięśniowego, usprawnianie koordynacji oraz panowania nad ciałem. Ćwiczenie pozwala na wyprostowanie kręgosłupa.
Modyfikacja ćwiczenia: Przysiady można wykonać również stojąc tyłem do drabinki. 

5. Wahadełko
Opis ćwiczenia: Dziecko wspina się na samą górę i przy asekuracji terapeuty zaczyna wisieć na najwyżej umieszczonym drążku. Następnie prosimy, aby dziecko poruszało nogami w prawą, a następnie w lewą stronę, przypominając tym samym wahadełko. 
Cel ćwiczenia: Doskonalenie napięcia mięśniowego, usprawnienie koordynacji, doskonalenie koncentracji. 
Modyfikacja ćwiczenia: Ćwiczenie to można wykonywać na dwa sposoby – dziecko porusza tylko nogami albo całym ciałem. Można również poprosić o to, aby umieściło między stopami piłkę i utrzymywało ją przez dłuższy czas. 

6. Podnoszenie się przy drabince
Opis ćwiczenia: Dziecko siada tyłem do drabinki, dość b...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI