Pomysły na zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku

WSPÓŁPRACA INTERDYSCYPLINARNA

Terapia integracji sensorycznej jest formą terapii, w której podążamy za potrzebami dziecka. W czasie spotkania terapeutycznego specjalista wykorzystuje do stymulacji dziecka różnego rodzaju sprzęt i akcesoria. Kreatywność terapeuty pozwala wielokrotnie wykorzystywać pomoce dostępne w gabinecie w celu zaspokojenia potrzeb dziecka będącego w terapii. Bawiąc się i proponując aktywności, należy pamiętać o bezpieczeństwie dziecka, równocześnie wprowadzając zasadę naprzemiennego działania, stopniowania trudności i indywidualizacji proponowanych działań. Chcemy pokazać Państwu szereg możliwości stymulacji układów sensorycznych dziecka przy wykorzystaniu najbardziej popularnych sprzętów i pomocy sensorycznych.

Z przyjemnością otwieramy dla Państwa cykl artykułów, w których każdorazowo zaprezentujemy różnorodne pomysły z wykorzystaniem jednego rodzaju pomocy terapeutycznej. W dzisiejszej odsłonie będą to piłki i piłeczki. Ten rodzaj pomocy terapeutycznej daje możliwość stymulacji wiodących zmysłów: układu przedsionkowego, proprioceptywnego oraz dotykowego, ale także pozostałych znaczących systemów, czyli wzrokowego i słuchowego. Ruch, który przy okazji zabawy piłkami wykonuje dziecko, zmiana ułożenia ciała i głowy, balansowanie na piłkach, bieganie, turlanie się z piłkami oraz różnego rodzaju skłony są doskonałą okazją do dostarczania dziecku wrażeń przedsionkowych. Dotykając piłek o różnej fakturze, giętkości czy twardości, dziecko stymuluje swój układ dotykowy. Siłując się, przepychając piłki, nosząc te, które są ciężkie i używając siły swoich mięśni podczas zabawy z tego rodzaju sprzętem, dziecko stymuluje układ proprioceptywny. Zabawy z piłkami dostarczają też dziecku możliwości rozwoju funkcji wzrokowych, gdyż łączą się z wodzeniem, śledzeniem trajektorii ruchu, konwergencją oraz akomodacją. Dźwięki zaś, które przy okazji aktywności wydają dziecko oraz terapeuta i które także generują same piłki, dodatkowo urozmaicą nam zabawy i będą wpływały na stymulację układu słuchowego. 

Mamy świadomość, że dla wielu terapeutów niektóre propozycje okażą się znajome, ale mamy też nadzieję, że część z nich będzie przypomnieniem, inspiracją czy podstawą do stworzenia czegoś własnego, na miarę potrzeb podopiecznych.

Każdy pomysł można modyfikować o dodatkowe elementy, łączyć zabawę z pracą na materacu w leżeniu na brzuchu, w delikatnym huśtaniu na platformie czy w innej pozycji dostosowanej do możliwości i obszaru stymulacji.

1. Turlanie dużej piłki 

Przygotuj dużą piłkę.

Przeprowadzenie zabawy 
Dziecko staje naprzeciwko terapeuty w pewnej odległości. Obydwoje naprzemiennie turlają do siebie piłkę. Początkowo aktywność wykonujemy symetrycznie obiema rękami. Następnie, na sygnał, za­­czy­­namy turlać piłkę raz prawą, raz lewą ręką. Turlanie piłki może odbywać się w pozycji stojącej, w siadzie lub w klęku.

2. Toczenie dużej piłki po śladzie 

Przygotuj dużą piłkę i taśmę malarską.

Przygotowanie zabawy
Terapeuta wraz z dzieckiem przy pomocy taśmy malarskiej wyznaczają tor, po którym będą toczyć dużą piłkę. Tor może być prosty, zygzakowaty lub w formie wymyślonej przez uczestników zajęć.

Przeprowadzenie zabawy
Terapeuta naprzemiennie z dzieckiem toczą dużą piłkę po wyznaczonym torze, początkowo obiema rękami, potem jedną ręką. W zabawie można wprowadzić element rywalizacji – kto szybciej doprowadzi piłkę do celu.

3. Granie na piłce

Przygotuj dużą piłkę i instrumenty. 

Przeprowadzenie zabawy
Terapeuta na wybranym instrumencie wystukuje rytm, który dziecko odtwarza, stukając rękami w piłkę. W tej aktywności należy pamiętać o stopniowaniu trudności i dostosowaniu głośności dźwięków do możliwości i potrzeb dziecka. Zabawę przeprowadzamy, zamieniając się rolami.

4. Zabawy na piłce lub rzuty do celu* 

*Ćwiczenie dla dzieci, które są gotowe oderwać nogi od podłogi.

Przygotuj dużą piłkę, układankę, proste puzzle albo woreczki lub piłeczki.

Przeprowadzenie zabawy
Terapeuta pozwala dzie...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI