Autor: Beata Kuczewska-Kiełbus

Ortoptystka, oligofrenopedagożka, terapeutka integracji sensorycznej, instruktorka gimnastyki korekcyjnej, terapeutka uwagi słuchowej. Z pasją doszkala się i dzieli wiedzą z innymi terapeutami, nauczycielami i rodzicami dzieci. 
 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Worki, woreczki i torebeczki

Kolejna odsłona naszego cyklu „Pomysły na zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku” dotyczy użycia różnego rodzaju worków (na śmieci, woreczków śniadaniowych, papierowych oraz foliowych). Ten rodzaj pomocy daje wiele możliwości wsparcia dziecka w zakresie stymulacji dotykowej, rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz planowania motorycznego. To również doskonały sposób, aby przy realizowaniu zabaw z odpowiednio dobranego scenariusza wpływać na poprawę funkcjonowania podstawowych układów sensorycznych: przedsionkowego, dotykowego oraz proprioceptywnego, a także wzrokowego i słuchowego.

Czytaj więcej

Gąbki, gąbeczki, zmywaczki, ściereczki

Kolejna odsłona naszego cyklu „Pomysły na zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku”, dotyczy użycia różnego rodzaju gąbeczek (zmywaczków, ściereczek i gąbek kąpielowych). Ten rodzaj pomocy daje wiele możliwości wsparcia dziecka w zakresie stymulacji dotykowej, rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz planowania motorycznego.
To również doskonały sposób, aby przy realizowaniu zabaw w odpowiednio dobranym scenariuszu wpływać na poprawę funkcjonowania podstawowych układów sensorycznych: przedsionkowego, dotykowego oraz proprioceptywnego, a także wzrokowego i słuchowego. 
 

Czytaj więcej

Spinacze, spinki, szczypce w praktyce terapeuty SI

Kolejna odsłona naszego cyklu „Pomysły na zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku” dotyczy użycia różnego rodzaju spinaczy (klamerek do bielizny, spinaczy biurowych, spinek i różnorodnych szczypaków). Ten rodzaj pomocy daje wiele możliwości wsparcia dziecka w zakresie rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej, planowania motorycznego oraz doskonalenia chwytu.
To również doskonały sposób, aby przy realizowaniu zabaw w odpowiednio dobranym scenariuszu, wpływać na poprawę funkcjonowania podstawowych układów sensorycznych: przedsionkowego, dotykowego oraz proprioceptywnego, a także wzrokowego i słuchowego.                              
 

Czytaj więcej

Pomysły na ćwiczenia z wykorzystaniem kółek, ringo, obręczy i hula-hoop!

Trzecia odsłona naszego cyklu „Pomysły na zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku” dotyczy użycia kółek, ringo, obręczy i hula-hoop. Ten rodzaj pomocy daje wiele możliwości wsparcia dziecka w zakresie rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz planowania motorycznego. To również doskonały sposób na poprawę funkcjonowania podstawowych układów sensorycznych: przedsionkowego, dotykowego oraz proprioceptywnego, a także wzrokowego. W zabawach, które zaproponujemy, dziecko ma możliwość wielozmysłowej stymulacji i jednocześnie rozwijania różnych umiejętności oraz funkcji.

Czytaj więcej

Pomysły na zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem lin, sznurków, szarf

W drugiej odsłonie naszego cyklu „Pomysły na zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku” przedstawiamy ćwiczenia z użyciem liny, sznurka i szarfy. Ten rodzaj pomocy daje wiele możliwości wsparcia dziecka w zakresie planowania motorycznego. To również doskonały sposób na poprawę funkcjonowania podstawowych układów sensorycznych: przedsionkowego, dotykowego oraz proprioceptywnego. W zabawach, które zaproponujemy, dziecko ma możliwość wielozmysłowej stymulacji i jednocześnie rozwijania różnych umiejętności oraz funkcji.

Czytaj więcej

Pomysły na zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku

Terapia integracji sensorycznej jest formą terapii, w której podążamy za potrzebami dziecka. W czasie spotkania terapeutycznego specjalista wykorzystuje do stymulacji dziecka różnego rodzaju sprzęt i akcesoria. Kreatywność terapeuty pozwala wielokrotnie wykorzystywać pomoce dostępne w gabinecie w celu zaspokojenia potrzeb dziecka będącego w terapii. Bawiąc się i proponując aktywności, należy pamiętać o bezpieczeństwie dziecka, równocześnie wprowadzając zasadę naprzemiennego działania, stopniowania trudności i indywidualizacji proponowanych działań. Chcemy pokazać Państwu szereg możliwości stymulacji układów sensorycznych dziecka przy wykorzystaniu najbardziej popularnych sprzętów i pomocy sensorycznych.

Czytaj więcej