Co po spionizowaniu byłoby najlepsze dla naszych stóp z punktu widzenia anatomicznego i biomechanicznego?
Analizując doniesienia medyczne w zakresie chodzenia boso i w obuwiu możemy wyciągnąć wiele ciekawych wniosków.
Morio i in. i Wolf i in. zauważyli znaczący wzrost szerokości i rozproszenia się przedniej części stopy pod obciążeniem podczas chodzenia boso w porównaniu do chodzenia w butach. To pokazuje, że buty w pewnym stopniu ograniczają ruch stopy w obszarze przedniej części i nie pozwalają jej rozłożyć się pod obciążeniem i wykorzystać w pełni funkcji i struktury.
Na tej podstawie możemy wnioskować, że większość butów o wąskich czubkach uniemożliwia stopie prawidłowe funkcjonowanie.
Przeprowadzone badania nad użytkowaniem obuwia u dzieci są również bardzo interesujące i niestety nie stawiają obuwia „w dobrym świetle”. Wskazują, że obuwie może mieć trwały wpływ na rozwijającą się stopę. Mając to na uwadze, wiele artykułów podało dane sugerujące, że buty mogą potencjalnie ograniczać naturalny ruch stopy i być przyczyną nieprawidłowego rozwoju.
Oprócz wpływu na mechanizmy przenoszenia obciążenia stopy, długotrwałe użytkowanie obuwia w okresie rozwoju może wpływać na anatomiczną strukturę stopy, a obserwacja stóp u osób starszych to potwierdza. Badania Chaiwanichsiri i in. wskazują na rozpowszechnienie problemów ze stopami u osób starszych (np. paluch koślawy, odciski). Niewystarczająca ilość miejsca w przedniej części butów może w pewnym stopniu wyjaśniać występowanie tych schorzeń.
Mc Keon natomiast wskazuje, że stałe podparcie stopy przez sztywne obuwie może prowadzić do osłabienia mięśni stopy, co niekorzystne wpływa na prawidłowy wzorzec chodu.
W ostatnich latach dostrzeżono zalety chodzenia boso. Zaczęto produkować obuwie typu barefoot. Ideą buta jest odtworzenie naturalnych warunków dla stopy, które będą imitowały chodzenie boso przy zabezpieczeniu podeszwy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Są lekkie, elastyczne i nie posiadają amortyzacji. Badania pokazują, że chodzenie w butach tego typu pozwala łączyć...
Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem