Wady postawy u dzieci – jak ćwiczyć w domu

WARSZTAT TERAPEUTY

Do mojego gabinetu trafiają pacjenci, u których można stwierdzić niewielką wadę postawy lub osłabione napięcie mięśniowe. Nie dla wszystkich dzieci wskazana jest terapia w gabinecie. Wzmocnienie mięśni to często długotrwały proces, wiążący się z kosztami oraz czasem poświęconym na dojazd oraz zajęcia. Często zadaję moim pacjentom ćwiczenia, które nie są „ciekawe”, ale bardzo efektywne w procesie leczenia. Zależy mi przede wszystkim na bardzo szczegółowej pracy mięśniowej, dlatego potrzebna jest współpraca rodziców i ich aktywne uczestnictwo podczas zajęć. Te ćwiczenia przede wszystkim dotyczą skolioz. Precyzja wykonania i zrozumienie swojej wady to kluczowe elementy leczenia.

Jeżeli wada jest mniejsza i dotyczy głównie zaburzeń napięcia mięśniowego, np. osłabionych mięśni brzucha, a dziecko jest małe lub niechętne do współpracy, to zalecam ćwiczenia w formie zabawy na placu zabaw lub w domu.

Nie będzie to jedynie skupienie na poszczególnych partiach mięśni albo konkretnej asymetrii, a raczej ogólna praca, która wpłynie pozytywnie na wiele aspektów. Możemy oczekiwać poprawy: stabilizacji centralnej, szybkości, siły, równowagi i koordynacji, gibkości, wytrzymałości oraz poprawy propriocepcji, czyli czucia głębokiego własnego ciała.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest sprzęt. Przedstawione aktywności wymagają tylko minimalnej liczby przyborów i przyrządów. Wszystkie ćwiczenia można wykonać w warunkach domowych.

Przykładowe ćwiczenia i zabawy w domu

Zacznijmy od ćwiczeń łatwiejszych:

 1. Stanie na jednej nodze
 2. Podpór przodem i bokiem 
 3. Kołyska przód – tył i na boki
   
 4. Przechodzenie z klęku podpartego do klęku prostego
   
 5. Turlanie


Co chcemy uzyskać:

 • wzmocnienie mięśni stabilizujących tułów, 
 • poprawę: gibkości, równowagi, koordynacji, czucia własnego ciała w przestrzeni,
 • przygotowanie do kolejnych trudniejszych zadań.


Ćwiczenia trudniejsze

Wymagają asekuracji oraz bezpiecznej przestrzeni: miękka mata, poduszka pod głową. Sama próba „wejścia” w pozycję będzie aktywowała mięśnie. Nie zniechęcajmy się, gdy pierwsze podejścia zakończą się niepowodzeniem.

 1. Stanie na głowie przy ścianie
  Prawidłowe wykonanie pozycji: klęk przed matą, oparcie dłoni lub przedramion na podłodze i rozszerzenie łokci mniej więcej na szerokość barków, oparcie czoła na macie. Szyja powinna być wydłużona. Następnie oderwanie kolan od podłogi i powolne przestawianie stóp w kierunku łokci, oderwanie stóp od podłogi i pociągnięcie pięt w kierunku sufitu. Na końcu ciało powinno tworzyć linię prostą. U dzieci ciężko osiągnąć pozycję idealną, dlatego na początku próbujmy.


   
 2. Stanie na rękach przy ścianie
  Prawidłowe wykonanie pozycji: skłon i ułożenie rąk na ziemi przed ścianą. Jedna noga, zazwyczaj do...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI