Autor: Marta Baj-Lieder

Logopedka wczesnej interwencji, terapeutka SI, terapeutka karmienia, jedyna w Polsce terapeutka metody SOS Approach to Feeding. Międzynarodowa instruktorka Metody Butejki, terapeutka miofunkcjonalna (AOMT), terapeutka Empathy Dolls®, terapeutka ręki, instruktorka masażu Shantala, doradczyni noszenia ClauWi®, autorka książek Barwy Świata, Kręć się, biegaj, baw się z nami.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Sposoby na wybiórczość pokarmową w gabinecie terapeuty integracji sensorycznej

Chociaż nie dysponujemy jedną uniwersalną definicją wybiórczości pokarmowej, powszechnie uważa się, że wzorzec jedzenia charakteryzujący się ograniczeniami w zakresie przyjmowania pokarmów to właśnie wybiórczość, zamiennie nazywana selektywnością. Jak z nią pracować?

Czytaj więcej

Życie osoby dorosłej z obronnością sensoryczną – przypadek z gabinetu

Do gabinetów integracji sensorycznej trafiają zwykle dzieci, sporadycznie zdarza się jednak, że naszymi pacjentami są również osoby dorosłe. Czasami przy okazji diagnozowania własnego dziecka zaczynają składać sobie poszczególne elementy ze swojego życia i orientują się, że oni sami mają podobny problem. Inni przy okazji lektury książki czy artykułu w magazynie odkrywają, że opisuje on trudność, z którą borykają się od lat. Zdarza się jednak i tak, że zostają odesłani do nas przez innego specjalistę. Tak było również z pacjentem, którego przypadek opiszę poniżej.

Czytaj więcej

Podejście interdyscyplinarne kluczem do sukcesu w pracy terapeutycznej z dzieckiem z trudnościami w zakresie przyjmowania pokarmów

Trudności w zakresie przyjmowania pokarmów, z którymi borykają się dzieci, są złożone i wieloczynnikowe. Ciężko jest zatem efektywnie wspierać dziecko i jego rodzinę z perspektywy jednej dyscypliny, kiedy charakter zaburzenia jest właśnie wieloczynnikowy. Terapia karmienia, mająca na celu nie tylko naukę jedzenia, ale też oswajająca z jedzeniem, budująca prawidłowe relacje w kontekście dziecko – jedzenie, powinna być wieloetapowa i interdyscyplinarna.

Czytaj więcej