Autor: Justyna Tempska

     

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zmysły w ruchu – integracja sensoryczna poprzez świadomą terapię ruchową

W dzisiejszym pełnym bodźców świecie nasza zdolność do świadomego odczuwania własnego ciała i otaczającego nas środowiska często zostaje zakłócona. Przeciążenie sensoryczne, stres, napięcia mięśniowe i brak uważności na potrzeby własnego ciała mogą prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych oraz emocjonalnych. Dla dzieci, które mają niedojrzały układ nerwowy lub wyzwania sensoryczne, te trudności są jeszcze bardziej złożone i mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Integracja sensoryczna poprzez świadomą terapię ruchową staje się więc nie tylko metodą wsparcia terapeutycznego, ale również kluczem do zdrowego i zrównoważonego życia. Terapia ta pomaga dzieciom rozwijać umiejętności regulacji emocji, poprawiać koncentrację oraz zwiększać świadomość ciała, co przekłada się na lepsze radzenie sobie z wyzwaniami dnia codziennego i budowanie zdrowych relacji z otoczeniem.

Czytaj więcej

Trening umiejętności społecznychna sali do integracji sensorycznej

Sala do integracji sensorycznej to specjalnie zaprojektowane miejsce, które ma wspierać dzieci w rozwijaniu umiejętności przetwarzania i reagowania na bodźce sensoryczne. Jest wyposażona w różnorodne narzędzia i sprzęty, takie jak: huśtawki, piłki do skakania, teksturowane maty i różnorodne przedmioty do manipulacji. Sala ta stwarza optymalne warunki do stymulacji i treningu zmysłów. Jednak czy takie środowisko jest również odpowiednie do treningu umiejętności społecznych?

Czytaj więcej

Integracja sensoryczna w codziennych aktywnościach fizycznych i domowych

W obliczu rosnącej świadomości na temat znaczenia integracji sensorycznej dla rozwoju dziecka coraz więcej rodziców i opiekunów staje przed wyzwaniem odpowiedniego planowania aktywności dodatkowych, które będą nie tylko źródłem ruchu i rozwoju, ale też zaspokoją indywidualne potrzeby sensoryczne ich pociech. Ten artykuł ma na celu przybliżenie koncepcji świadomego doboru zajęć rozwojowych wspierających integrację sensoryczną. Należy podkreślić przy tym znaczenie zrozumienia profilu sensorycznego dziecka – swoistego „okablowania układu nerwowego”, które determinuje, w jaki sposób dziecko odbiera i reaguje na bodźce z otoczenia. Zajmiemy się tutaj nie tylko identyfikacją tych unikalnych potrzeb sensorycznych, ale również wskażemy konkretne środki do ich realizacji, które będą w harmonii z codziennym funkcjonowaniem i systemem wartości całej rodziny.

Czytaj więcej

Adaptacja przestrzeni domowej w procesie terapii zaburzeń SI

Integracja sensoryczna jest kluczowym procesem w rozwoju każdego dziecka. Ten artykuł zabierze czytelników w podróż adaptacji dziecka z profilem sensorycznym „poszukiwacza bodźców sensorycznych” w środowisku domowym. Dziecko o takim profilu może przypominać postać Tygryska z bajki, który jest pełen energii, ciągle w ruchu, biega, skacze, przewraca się, szukając silnych bodźców sensorycznych. Jest to profil łatwo zauważalny zarówno wizualnie, jak i słuchowo. Aktywne poszukiwanie bodźców przez dziecko stanowi wyzwanie dla rodziny, ale jednocześnie otwiera możliwości na zbudowanie środowiska wspierającego jego rozwój.

Czytaj więcej

Wsparcie rozwoju procesów samoregulacji u dzieci, czyli jak okiełznac emocje i stres w praktyce

O samoregulacji i stresie pisałam już niejeden raz na łamach naszego czasopisma. Dziś chciałabym zająć się tym tematem od strony bardziej praktycznej. Samoregulacja, czyli zdolność do zarządzania własnymi emocjami i zachowaniami w odpowiedzi na różne sytuacje, w tym również na stres, jest niezwykle ważną umiejętnością, którą dzieci powinny rozwijać od najmłodszych lat.

Czytaj więcej

Współpraca z rodzicami i opiekunami w terapii integracji sensorycznej: strategie i praktyki wspierające

W tym materiale skupiamy się na roli, jaką rodzice i opiekunowie odgrywają w procesie terapii integracji sensorycznej. Często postrzegani jako cisi towarzysze w terapeutycznej podróży dziecka, rodzice i opiekunowie odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości i efektywności leczenia poza gabinetem terapeuty. Ważne jest, aby zrozumieć, że choć rodzic nie jest terapeutą i nie musi nim być, jego działania i postawa mają fundamentalne znaczenie dla powodzenia terapii.

Czytaj więcej

Interdyscyplinarność w terapii – dlaczego TAK?

W dzisiejszym skomplikowanym i wymagającym świecie dbanie o dobrostan dzieci i ich rodzin staje się priorytetem. W miarę jak zrozumienie różnorodnych potrzeb dzieci i młodzieży stale ewoluuje, tak samo muszą rozwijać się metody i podejścia terapeutyczne, aby sprostać tym wyzwaniom. Jednym z najbardziej obiecujących i efektywnych podejść do pracy na rzecz dziecka i jego rodziny jest interdyscyplinarna praca terapeutyczna, a nie tylko praca nad elementami związanymi z procesami przetwarzania sensorycznego.

Czytaj więcej

Wsparcie efektywnego funkcjonowania społecznego dziecka jako kluczowe wyzwanie dla terapii integracji sensorycznej

W dzisiejszym społeczeństwie coraz większą wagę przykłada się do znaczenia zdolności emocjonalnych i społecznych w codziennym funkcjonowaniu. Jednak często pomijanym aspektem tych umiejętności jest ich związek z prawidłowym przetwarzaniem sensorycznym. W pracy z dziećmi istotne jest ciągłe pamiętanie o nadrzędnym celu, jakim jest dobrostan dziecka w relacjach rówieśniczych, umiejętności komunikacyjne i zdolność nawiązywania relacji. Zajęcia sensoryczne mogą być skutecznym narzędziem do ich rozwoju, wykorzystującym aktywności fizyczne i zabawę.

Czytaj więcej

Wykorzystanie nowych technologiii w terapii SI – czy to możliwe?

W ostatnich latach nowoczesne technologie zyskały uznanie jako cenne wsparcie dla terapii integracji sensorycznej, otwierając przed terapeutami i rodzicami nowe możliwości w pracy nad rozwijaniem doświadczeń zmysłowych u dzieci. Odkrycie potencjału wirtualnej rzeczywistości, gier terapeutycznych, aplikacji mobilnych, sensorów noszonych na ciele i sensorów śledzenia wzroku jako innowacyjnych narzędzi terapeutycznych jest istotne i uzasadnione, gdy rozważamy włączenie ich do regularnej terapii oraz jako wsparcie między sesjami terapeutycznymi.

Czytaj więcej

Jak wykorzystać moc interocepcji do budowania odporności psychicznej dzieci?

Interocepcja to zdolność do rozumienia i odczuwania własnych emocji oraz stanów ciała. Wraz z kolejnymi fragmentami artykułu poruszymy temat zrozumienia czucia trzewnego w codziennym życiu i utrzymaniu dobrostanu.

Czytaj więcej